Štvrtok 12. týždňa v Cezročnom období Mt 7,21-29

Slová – skutky

http://cdn-1.mammaebambino.it/o/j/come-stimolare-a-parlare-un-ba

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nie každý, kto mi hovorí: ‚Pane, Pane,‘ vojde do nebeského kráľovstva, ale iba ten, kto plní vôľu môjho Otca, ktorý je na nebesiach. Mnohí mi v onen deň povedia: ‚Pane, Pane, či sme neprorokovali v tvojom mene? Nevyháňali sme v tvojom mene zlých duchov a neurobili sme v tvojom mene veľa zázrakov?‘ Vtedy im vyhlásim: Nikdy som vás nepoznal; odíďte odo mňa vy, čo páchate neprávosť! A tak každý, kto počúva tieto moje slová a uskutočňuje ich, podobá sa múdremu mužovi, ktorý si postavil dom na skale. Spustil sa dážď, privalili sa vody, strhla sa víchrica a oborili sa na ten dom, ale dom sa nezrútil, lebo mal základy na skale. A každý, kto tieto moje slová počúva, ale ich neuskutočňuje, podobá sa hlúpemu mužovi, ktorý si postavil dom na piesku. Spustil sa dážď, privalili sa vody, strhla sa víchrica, oborili sa na ten dom a dom sa zrútil; zostalo z neho veľké rumovisko.“ Keď Ježiš skončil tieto reči, zástupy žasli nad jeho učením, lebo ich učil ako ten, čo má moc, a nie ako ich zákonníci.

Zamyslenie

Možno aj vy poznáte ľudí z vášho okolia, ktorí majú dar seba-prezentácie. Hovoríme tomu: Vedia sa predať! Dokážu dokonale prezentovať a ponúknuť na obdiv aj tu najbanálnejšiu vec zo svojho života. Môžu to byť sliepky, ktoré kotkodákajú pri každom znesenom vajci alebo aj ľudia, ktorí sa naozaj vyznajú v tom, čo robia. Neviem, či to chce veľa cviku, aby človek nadobudol takýto dar. Ale často je v tom omnoho viac rečí ako reality. Dnešné evanjelium začína jasnými slovami: “Nie každý, kto mi hovorí: ‚Pane, Pane,‘ vojde do nebeského kráľovstva.” Teda nestačia slová a vzývania preto, aby učeník bol prijatý Učiteľom. A pokračujú konštatovaním, že dokonca nestačí byť učeníkom, prorokom, uzdravovateľom či realizátorom nevšedných skutkov. Tieto slová dnešného evanjelia museli priviesť Ježišových učeníkov do šialenstva. Nasledujú ho, hlcú jeho slová, skrze nich Boh koná mocné skutky a tu príde kritika. Jedna vec je prijať milosť a hovoriť o tejto milosti. Druhá vec je spolupracovať s ňou a realizovať Božou vôľu v živote. Tieto slová nás pozývajú k živej viere, ktorá je realizáciou Božej vôle na mieste kde žijem a dýcham. Teda prijať slovo a uskutočňovať ho – čo znamená budovať dom života na skale. Skala nie je niečo nami pripravované. Je to pevné miesto, vytvorené Bohom, a vybrané človekom, ako miesto vhodné na namáhavú stavbu. Takouto skalou je Božie slovo a Božia milosť (pamätáme – sviatosti sú viditeľné znaky neviditeľnej milosti), na ktorej ja môžem stavať svoj “dom viery”.


0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *